close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Prezidentské volby - již tento víkend!

7. ledna 2018 v 21:12 | Běla Charvátová, 6A8 |  K zamyšlení
Co tak vím, tak na naší škole není v současné době student, který by volil v minulých prezidentských volbách. Všichni jsme "voliči začátečníci". Proto je dobré si nejprve udělat nějakou volební kalkulačku, aby člověk zjistil, jak na tom je. Volební kalkulačka porovná vaše názory s názory kandidátů a vybere vám toho, se kterým se nejvíce shodnete. Nebo můžete zkusit "hru" Prezident21. Je to na vás, ale nezapomínejme, že i jeden hlas se počítá. Zatím podle předběžných průzkumů to vypadá s největší pravděpodobností na pana Zemana, pana Drahoše nebo pana Horáčka, ale uvidíme.

"Něco mezi Rusama a Němcema, v kýblu s nervama" zpívají Chinaski v písni Basama fousama. Docela to sedí, ne? Mnoho lidí považuje Českou republiku za srdce Evropy. Podle Járy Cimrmana je střed Evropy určitě kolem Havlíčkova Brodu. Máme blízko jak k západní, tak i k východní kultuře. Na jedné straně léta strávená pod vládou komunistického režimu, ale ať už chceme, nebo ne, toto období formovalo naší společnost. Východní kultura v nás stále přebývá. "Díky" komunismu jsme ztratili důvěru k čemukoli cizímu. Na druhou stranu mnoho dobrých věcí jsme přijali ze západu včetně demokracie a svobody. A našich devět kandidátů se přesně dělí na tyto dva směry. Na jedné straně stojí Zeman se svojí "nekampaní" a na té druhé osm různorodých politiků i nepolitiků. A místo běžných informací o nich, jako jejich věk, jméno manželky nebo číslo bot, jsem vybrala tři důležité otázky a rozdělila podle nich kandidáty.

První téma je názor na Evropskou Unii. Dostat se do jádra nebo zůstat v pozadí? Brexit znamená změnu, ale jak velkou? Pokud patříte mezi stoupence EU a její budoucnosti, můžu vám doporučit kandidáty jako Drahoše, Horáčka, Fischera nebo Hilšera, kteří reprezentují názor jednotné Unie. Proti dominanci silnějších států a kvótám vystupuje Zeman, Hannig, Hynek, Kulhánek a Topolánek. S eurem jako jediný nesouhlasí Hynek.

Dále EET. Kandidáti jako Zeman, Drahoš nebo Kulhánek jsou proti zrušení EET, na druhé straně stojí Fischer, Hilšer, Topolánek a Hannig.

Téma imigrace je velkým pojmem od uprchlické krize roku 2015. Jaký postoj k tomu má ale zaujmout Česká republika? Co má teď dělat Visegrádská čtyřka? Jít proti nebo se podřídit kvótám? Kam směřuje česká politika? Téměř všichni kandidáti jsou proti přijímání většího počtu uprchlíků, ale jak tuto situaci vyřešit? Současný prezident Zeman by souhlasil, pokud by nešlo o muslimské uprchlíky. Drahoš vystupuje proti kvótám a rád by řešil každý případ individuálně. Fischer také nesouhlasí s kvótami, ale přeje si vzájemnou spolupráci v rámci EU.

Jak víme, jedná se o druhou přímou volbu prezidenta v historii České republiky. Naše země je jedna z 12 zemí Evropské unie, ve kterých se volí prezident přímo. Do roku 2013 tomu tak ještě nebylo, neboť se volilo nepřímo (parlamentem). Ale s volností přichází i zodpovědnost. Volba lidmi totiž zobrazuje národ jako takový. A po uplynutí Zemanova jednoho funkčního období se můžeme ohlédnout, zda se lidé nakonec rozhodli správně. Snad v budoucnosti, až se podíváme zpět a zhodnotíme letošní volby, dojdeme k názoru, že jsme si vybrali správně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama