Leden 2018

V teplákách do školy!

19. ledna 2018 v 22:30 | Běla Charvátová, 6A8 |  Zábava
Není náhodou, že 16. ledna přišli studenti gymnázia do školy v teplákách. Šlo totiž o tzv. "Teplákový den" pořádaný organizací Schools United. Již jednou jsme se zapojili do podobné akce, do tzv. Suit-up dnu", tehdy se však studenti oblékli společensky. "Teplákový den" na naší škole propagovali a zorganizovali Peeři. Jménem Peerů proto děkuji všem účastníkům, organizátorům (zejména Adamovi Novákovi, Janu Pavlíčkovi a Anně Králové) a vedení školy za pomoc a doufám, že vám komfort tepláků zpříjemnil výuku. Takže se těšte na další akci!


Běla Charvátová, 6A8


P.S.: A tady nějaké ty fotky.Jak dopadlo první kolo prezidentských voleb?

15. ledna 2018 v 22:16 | Daniel Saifrt, 3. A
V sobotu 13. 1. 2018 ve 14 hodin se po celé České republice uzavřely volební místnosti a oficiálně tak skončilo první kolo prezidentských voleb. Do těchto voleb vstupoval jako velký favorit současný prezident Miloš Zeman, a tak se spíše čekalo, kdo ho doplní ve druhém kole.

Prognózy se potvrdily. Miloš Zeman zvítězil v prvním kole se ziskem 38, 56 %. Současného prezidenta volilo bezmála 2 miliony voličů. Jeho vyzyvatelem ve druhém kole se stal bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který oslovil 26, 6 % voličů. Po této postupující dvojici následuje poměrně dlouhá mezera a na třetím místě registrujeme bývalého diplomata Pavla Fischera, který možná trochu překvapivě získal 10, 23 %. Zhruba o 1 % za ním následují Michal Horáček a Marek Hilšer. Oba dva chtělo za nového prezidenta necelých 500 tisíc voličů. Pak můžeme sledovat další propast, 6. místo obsadil bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek "pouze" s 4, 3 %. Přes 1 % procento se ještě těsně dokázal přehoupnout kandidát Realistů Jiří Hynek. A zhruba s půl procentem žebříček uzavírají Petr Hannig s Vratislavem Kulhánkem.

Proč dopadlo první kolo zrovna takhle, o tom můžeme vést dlouhé debaty. Miloš Zeman se může bezpochyby opřít o podporu našich starších spoluobčanů, kteří nejspíš nevidí a nebo spíše nechtějí vidět, jak nedůstojně současný prezident svůj úřad zastává. A takových lidí je bohužel hodně. Podle mého názoru Jiřímu Drahošovi výrazně pomohlo, že do pozice "druhého muže za Zemanem" byl vpasován hned různými prvními průzkumy a možná i médii. Jinak svou kampaní nebo názory mne osobně nějak výrazně nezaujal a nepřesvědčil. Příjemné překvapení je bezpochyby výsledek pro většinu dosud neznámého Pavla Fischera nebo teprve jednačtyřicetiletého Marka Hilšera. Výsledek například Mirka Topolánka je zcela jistě zapříčiněn "škraloupy" z minulosti a obecnou nedůvěryhodností v tohoto kandidáta.

Jak bude vypadat druhé kolo, které proběhne za dva týdny (26. a 27. 1.), si netroufnu odhadovat. Na jedné straně je tu dlouholetý a zkušený politik Miloš Zeman a na straně druhé Jiří Drahoš, kterému vyjádřila podporu většina neúspěšných kandidátů. Bude to také volba Zemanových příznivců a lidí, pro které je Miloš Zeman jako hlava státu nepřijatelný.

Já osobně stále věřím ve zdravý rozum našeho národa, že podruhé neuděláme stejnou chybu a za prezidenta republiky a hlavního reprezentanta státu navenek si nezvolíme tu ostudu, která nás dost neslavně reprezentovala v minulém pětiletém období.
(foto: https://1gr.cz/fotky/idnes/18/012/cl5/MBB70a674_prvnikolo.jpg)

Projektový den 21. 12. 2017

9. ledna 2018 v 22:07 Ostatní

Letošním rokem naše škola vstoupila do programu "Ochrana člověka za mimořádných událostí". Studenti z vyššího gymnázia už asi ví, o čem je řeč, ale pro ostatní: Jednalo se o vyhrazený den, kdy byli žáci vyššího gymnázia poučeni, jak se zachovat v krizových situacích. Na webu nebo nástěnce jste si mohli všimnout, že rozvrh jsme měli opravdu pestrý a že si každý ročník mohl vyzkoušet něco jiného, což je super, protože pak se nám nebude v následujících letech nic opakovat.

Jakožto kvintánka jsem svoji první hodinu začala na krytém bazénu, kde nám p. prof. Klein a p. prof. Pavlíčková názorně předvedli, jak zachránit tonoucího. Docela mě překvapilo, že jsme si zvládli nejen vše poslechnout, ale i na vlastní kůži vyzkoušet a otestovat své plavecké schopnosti. Přece jen, v necelých dvou hodinách se převléci do plavek, osprchovat, naučit se vše potřebné, obléci se zpátky do civilu a ještě dojít do školy, může zdát jako nadlidský úkol, ale díky profesorům (a samozřejmě naší píli), jsme to stihli perfektně.Snad to tedy do léta nikdo nezapomene.

Po přesunu do školy nás p.prof. Š. Nováková informovala o základech IZS (Integrovaný záchranný systém -nebojte, taky jsem nevěděla, co ta zkratka znamená). Okomentovala bych to jako užitečné a věcné. Kromě čísel na hasiče a policii jsme zjistili, jak se přibližně zachovat, pokud budeme někdy svědky jakékoliv nehody.

Dále bylo na programu Povodí. A musím přiznat, že si z prezentace pamatuji tak půl slova. Chápejte, já se opravdu snažila poslouchat, ale nepřipadalo mi to zas tak záživné, a když už jsem věděla, jak zachránit tonoucího a na jaké číslo volat hasiče, už jsem v tom prostě nic nového nenašla.

Naštěstí následovala p. prof. Králíková se svou hodinkou o Improvizovaném krytí a evakuačním balíčku. To mě opravdu bavilo. A dle výrazů ostatních jsem nebyla sama. I když jsme se nebarikádovali ve třídách, jak jsme si všichni nejdříve mysleli.

Nakonec jsme měli Extrémní klimatické změny s p. prof. T. Novákovou. No, byla poslední hodina, ještě ke všemu v zeměpise, takže jsme to popravdě spíše prospali, ale jinak by to rozhodně nebylo o nic méně zajímavé než ostatní hodiny.

Osobně jsem za ozvláštnění programu ráda. Stejně bychom se tři dny před Vánocemi asi už nikdo neučil, takže za mě skvělá inovace. Rozhodně nezapomeňte sdílet svůj názor a vyplnit dotazník:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScJfzffkc0Rjt39cGoP7pF5K9uCSipwoKexnjXMP-1A_vIcDg/viewform

Prezidentské volby - již tento víkend!

7. ledna 2018 v 21:12 | Běla Charvátová, 6A8 |  K zamyšlení
Co tak vím, tak na naší škole není v současné době student, který by volil v minulých prezidentských volbách. Všichni jsme "voliči začátečníci". Proto je dobré si nejprve udělat nějakou volební kalkulačku, aby člověk zjistil, jak na tom je. Volební kalkulačka porovná vaše názory s názory kandidátů a vybere vám toho, se kterým se nejvíce shodnete. Nebo můžete zkusit "hru" Prezident21. Je to na vás, ale nezapomínejme, že i jeden hlas se počítá. Zatím podle předběžných průzkumů to vypadá s největší pravděpodobností na pana Zemana, pana Drahoše nebo pana Horáčka, ale uvidíme.

"Něco mezi Rusama a Němcema, v kýblu s nervama" zpívají Chinaski v písni Basama fousama. Docela to sedí, ne? Mnoho lidí považuje Českou republiku za srdce Evropy. Podle Járy Cimrmana je střed Evropy určitě kolem Havlíčkova Brodu. Máme blízko jak k západní, tak i k východní kultuře. Na jedné straně léta strávená pod vládou komunistického režimu, ale ať už chceme, nebo ne, toto období formovalo naší společnost. Východní kultura v nás stále přebývá. "Díky" komunismu jsme ztratili důvěru k čemukoli cizímu. Na druhou stranu mnoho dobrých věcí jsme přijali ze západu včetně demokracie a svobody. A našich devět kandidátů se přesně dělí na tyto dva směry. Na jedné straně stojí Zeman se svojí "nekampaní" a na té druhé osm různorodých politiků i nepolitiků. A místo běžných informací o nich, jako jejich věk, jméno manželky nebo číslo bot, jsem vybrala tři důležité otázky a rozdělila podle nich kandidáty.

První téma je názor na Evropskou Unii. Dostat se do jádra nebo zůstat v pozadí? Brexit znamená změnu, ale jak velkou? Pokud patříte mezi stoupence EU a její budoucnosti, můžu vám doporučit kandidáty jako Drahoše, Horáčka, Fischera nebo Hilšera, kteří reprezentují názor jednotné Unie. Proti dominanci silnějších států a kvótám vystupuje Zeman, Hannig, Hynek, Kulhánek a Topolánek. S eurem jako jediný nesouhlasí Hynek.

Dále EET. Kandidáti jako Zeman, Drahoš nebo Kulhánek jsou proti zrušení EET, na druhé straně stojí Fischer, Hilšer, Topolánek a Hannig.

Téma imigrace je velkým pojmem od uprchlické krize roku 2015. Jaký postoj k tomu má ale zaujmout Česká republika? Co má teď dělat Visegrádská čtyřka? Jít proti nebo se podřídit kvótám? Kam směřuje česká politika? Téměř všichni kandidáti jsou proti přijímání většího počtu uprchlíků, ale jak tuto situaci vyřešit? Současný prezident Zeman by souhlasil, pokud by nešlo o muslimské uprchlíky. Drahoš vystupuje proti kvótám a rád by řešil každý případ individuálně. Fischer také nesouhlasí s kvótami, ale přeje si vzájemnou spolupráci v rámci EU.

Jak víme, jedná se o druhou přímou volbu prezidenta v historii České republiky. Naše země je jedna z 12 zemí Evropské unie, ve kterých se volí prezident přímo. Do roku 2013 tomu tak ještě nebylo, neboť se volilo nepřímo (parlamentem). Ale s volností přichází i zodpovědnost. Volba lidmi totiž zobrazuje národ jako takový. A po uplynutí Zemanova jednoho funkčního období se můžeme ohlédnout, zda se lidé nakonec rozhodli správně. Snad v budoucnosti, až se podíváme zpět a zhodnotíme letošní volby, dojdeme k názoru, že jsme si vybrali správně.